שמורת רמת הנדיב

פנינה יפיפייה של טבע עוצר נשימה

רמת הנדיב - גנים ופארק טבע בצפון.

פארק הטבע רמת הנדיב משתרע על דרום הר הכרמל בין זכרון יעקב לבנימינה. רמת הנדיב הינה שמורה קסומה הטומנת בחובה נוף ים תיכוני, תצפיות מקסימות, מעיינות, עתיקות ושפע של פריחה עונתית.

במרכז פארק הטבע נמצאים גני הנדיב. גני הנדיב הם גני זיכרון מקסימים, וצבעוניים, מלאי פרחים, מדשאות יפות ומזרקות, בסגנון אירופאי, לזכרו של הברון רוטשילד אשר תרם רבות להקמתן של המושבות באזור ופרט לזיכרון יעקב. הברון רוטשילד ורעייתו קבורים במרכז הגנים. סביב הגנים חורשות יפות לפיקניק, מסעדה חלבית ומרכז מידע.

רמת הנדיב נמצאת בדרום הכרמל, במיקום אידיאלי של כשעה נסיעה סה"כ ממרכז הארץ. פארק הטבע מציע הרבה מסלולים מסומנים לטיול רגלי ולרכיבת אופניים. לכבוד עונת החורף והאביב האהובות עליי במיוחד ריכזתי עבורכם את אפשרויות הביקור ברמת הנדיב הקסומה במיוחד בעונה זו של השנה.

זכרונות ילדות

לרמת הנדיב יש חלק גדול מזיכרונות הילדות שלי. אגלה לכם בסוד שחוץ מהכניסה הראשית אליה (כל וויז מכיר) יש כמה כניסות "סודיות" מזכרון יעקב. בתור ילדה טיילתי בה המון עם משפחתי לוילה הרומית העתיקה הצופה אל הים, לכלוב גידול הנשרים וסתם לשאוף את הטבע הקסום שבה, עוד הרבה לפני שהיו בה מסלולים מסומנים מסודרים, מרכז מבקרים ומסעדה.

מעונינים ביעוץ ותכנון טיול בהתאמה אישית לארץ או לחו"ל?

לפרטים לחצו כאן

מוזמנים לעקוב אחרי גם בפייסבוק ובאינסטגרם

גני הזיכרון - אחוזת הקבר של הברון רוטשילד בכרמל

בנימין אדמונד רוטשילד היה יהודי צרפתי, תומך נלהב של הקמת הישוב היהודי הציוני בארץ בזמן העלייה הראשונה. בסוף שנות השמונים של המאה ה-19 החלו לקום המושבות הראשונות בארץ. החלוצים הראשונים נקלעו לקשיים פיננסים והברון רוטשילד נירתם מיד לעזרה. הוא העריץ את תשוקתם הרבה להקמת המדינה. מיד פרש את חסותו על המושבות זכרון יעקב, ראשון לציון וראש פינה. בהמשך הקים ישובים נוספים.

בשנת 1954 הובאו עצמותיהם של הברון רוטשילד ורעייתו ונקברו בקבר מיוחד בגנים במערת קבורה.

גני הזיכרון מרהיבים ביופיים ומשרים הרבה רוגע ושלווה. הם מחולקים לכמה גנים: גן הוורדים, גן הדקלים, גן האיריסים, גן המפלים וגן הריחות והאווירה אירופאית.

הטיול בגנים אידיאלי עם ילדים קטנים עם עגלה או אופניים. חשוב לציין שאסור לדרוך ולשבת על המדשאות שבתוך מתחם הגנים אלא רק על אלה שמחוץ לשערים.

רמת הנדיב - פארק הטבע. טיולים לכל המשפחה

גני הזיכרון קסומים ויפיפיים אך החלק האהוב עלי במיוחד הוא פארק הטבע העוטף את הגנים. בפארק הטבע תמצאו מסלולי טיול לכל הרמות ולכל הגילאים, עם הילדים ולכל המשפחה. הנופים מאד מגוונים: תצפיות יפות לכיוון חוף הים או לכיוון ביקעת הנדיב, חורש ים תיכוני ופריחה מדהימה עונתית, ישובים רומיים עתיקים, מעיינות, כלוב גידול נשרים ועוד. גם שביל ישראל עובר דרך השמורה בדרכו לשמורת נחל תנינים וחוף ג'יסר אל זרקא.

בתור זכרונית (מאז ומעולם) טיילתי אינסוף פעמים ברמת הנדיב והספקתי להגיע לכמעט כל שביל אפשרי בשמורה כולל שבילי האופניים (עליהם אסביר בהמשך). בכל פעם אני מאלתרת שילוב אחר של שבילים.

בשמורה שלושה מסלולים מעגליים מסומנים רשמיים. אסביר עליהם בקצרה כיוון שהסבר מלא ומפורט הכולל מפות ניתן למצוא באתר של רמת הנדיב. שלושת המסלולים יוצאים מנקודה הניקראת "כיכר ראשית השבילים". בהמשך אתאר בפניכם מסלול שחיברתי (לא רישמי) משילוב של שבילים האהובים עליי במיוחד.

השביל המעגלי האדום – שביל האחוזה

שביל האחוזה מאתר רמת הנדיב

זהו המסלול האהוב עליי ביותר. למה? כי הוא מאד מגוון ויש בו כמה נקודות פריחה מאד מיוחדות בעונה. במהלך המסלול תעברו בחורשת ברושים ואחר כך יער אורנים. ביער האורנים, בחודשי החורף, תזכו לראות פריחה מטורפת של רקפות צפופות. ביציאה מיער האורנים תגיעו לחורבת עקב. חורבת עקב הינה וילה רומית עתיקה עם נוף פנורמי למישור החוף. זהו המקום הגבוה ביותר ברמת הנדיב. מהארכיאולוגיה במקום ניתן להתרשם כי הייתה שם עבודת פולחן (שברי פסלונים) וכן חקלאות עתיקה (גתות ובתי בד). מחורבת עקב השביל ממשיך צפונה ובסופו של דבר יורד לעבר נחל תמסח (נחל אכזב). בתקופת האביב תוכלו למצוא במקטע זה פריחת צבעונים משגעת! השביל ממשיך במעלה נחל תמסח וחוזר עם הסימון האדום לכיכר ראשית השבילים.

השביל המעגלי הכחול – שביל המעיין

שביל המעיין מאתר רמת הנדיב

המסלול הזה יפנק אתכם בנוף יפיפה לבקעת הנדיב השופעת כרמים ומטעים. תבקרו בבית מרחץ רומי עתיק ובמעין. לצד המעיין שולחנות פיקניק. בסמוך למעין נמצאות בריכות המים אשר משמשות כבית גידול לצמחים שונים ומגוונים ובעלי חיים.

השביל המעגלי הירוק – שביל הנשרים

שביל הנשרים מאתר רמת הנדיב

מסלול זה הוא האתגרי מכולם כיוון שהוא משלב ירידה תלולה לנחל כבארה ועליה חזרה. לאורכו תצפיות קסומות למישור החוף ואפילו הצצה למערת כבארה – מערת אדם קדמון (אין כניסה פנימה). אחת הנקודות היפות במסלול היא כלוב הנשרים. כלוב הנשרים הוא כלוב שיקום לאוכלוסיית הנשרים אשר התמעטה במשך השנים כתוצאה משימוש בחומרי הדברה לחקלאות. ניתן לצפות בשידור ישיר מהכלוב. 

רמת הנדיב – המסלול המשולב

כמו שכבר הבנתם, ביקרתי וטיילתי כמעט בכל שביל בשמורה. במשך הזמן צברתי לעצמי אוסף שבילים האהובים עליי במיוחד, שילבתי כמה מהם ויצרתי מסלול חמוד עבורכם. למי שאין סבלנות לקרוא את ההסבר המלא מוזמן להיכנס למפת המסלול

פרטים טכניים

חלקו הראשון של המסלול הוא על סימון שבילים ירוק. מכיכר ראשית השבילים קחו את השביל הירוק ימינה, צעדו בו כחצי ק"מ על פי הסימון עד פיצול שבילים. שני הנתיבים מסומנים בירוק. קחו את הנתיב הימני. המשיכו לפי סימון השבילים עד אשר תגיעו לדרך רחבה. חצו אותה והמשיכו עם הסימון שבילים הירוק. אזור זה הוא חלק מאזור המחקר לרעיית עיזים. בשלב מסוים השביל יכנס לחורש סבוך ומצל עד שיצא לדרך רחבה.

בנקודת היציאה מהשביל צעדו שמאלה מטרים בודדים ואתם נמצאים במפגש שלוש דרכים רחבות. בחרו בדרך הימנית מערבה. צעדו כעשרה מטר ופנו ימינה לשביל צר בסימון שבילים ירוק המטפס על גבעה קטנה. השביל בחלקו הראשון צופה לים ולאחר מכן נכנס לחורש ים תיכוני ועובר לצד עתיקות. לבסוף הוא יוצא מהחורש ויורד לדרך רחבה. 

פנו שמאלה בדרך הרחבה. המשיכו ישר כמאה מטר, מימינכם תיראו את כלוב גידול הנשרים. ישנו שביל קצרצר שמקיף את הכלוב שבאמצעותו תוכלו לעבור לחלק הקדמי של הכלוב ולראות את הנשרים ששוכנים בו. בדיוק בנקודה זו הדרך הרחבה מתעקלת שמאלה ולשמאלכם תיראו מטעי זיתים. המשיכו בה ישר עד שתגיעו לאותו מפגש שלוש דרכים אשר עברתם בו קודם.

פנו ימינה, השביל מטפס מעלה. באמצע העלייה ישנה פניה שמאלה, המשיכו ישר מעלה. בסוף העלייה המשיכו ישר. מימינכם מטעי זיתים. השביל מתעקל שמאלה ומטפס מעט. המשיכו ישר עד שתיראו לימינכם סימון צהוב המורה על כניסה לסינגל אופניים. פנו ימינה והמשיכו עם הסינגל עד אשר תגיעו לחורשת אורנים. בחורשת האורנים פנו שמאלה עם סימון השבילים האדום עד אשר תגיעו לדרך רחבה. חצו אותה והמשיכו עם הסימון האדום עד שתחזרו לכיכר ראשית השבילים.

מי שמיצה יכול לסיים את הטיול כאן. אני ממליצה להמשיך לעוד סיבוב קצר של כ-1.5 ק"מ.

בכיכר ראשית השבילים המשיכו לכיוון העמוד עם סימון השבילים הכחול ועליו גם הסימון של שביל ישראל, שחוצה את רמת הנדיב (ולא העמוד עם סימון שבילים כחול בלבד).

לאחר כ-400 מטר תגיעו לדרך רחבה, פנו אליה שמאלה והמשיכו  עד אשר תיראו מבנה עם גג מקומר מימינכם. זהו בית חורי. בית חורי הינו אתר ארכיאולוגי, בית חווה עתיק, מהתקופה העותומנית. בסמוך לבית חורי ישנה הצטלבות דרכים. קחו את הפניה שמאלה לסימון האופניים הצהוב. לאחר כ-200 מטר תגיעו לצומת T. פנו שמאלה. דרך זו תחזיר אתכם לכיכר ראשית השבילים.

טיולי אופניים למשפחות ולרוכבים מיומנים

טיולי אופניים אהובים עליי במיוחד. עם הילדים, עם בן זוגי ואפילו לבד. הם נותנים תחושה טובה של שחרור ואוורור ומאפשרים לחוות את הטבע בצורה שונה.

רמת הנדיב הכשירה שני מסלולי אופניים: שביל החורש המסומן בתכלת ושביל המצוק המסומן בכתום.

שביל החורש הינו מסלול אופניים המתאים למשפחות. גם רוכבים מנוסים ייהנו ממנו מאד כיוון שהוא עובר בנקודות עניין ותצפיות החשובות ברמת הנדיב. אורכו כ-7.5 ק"מ והרכיבה היא בדרכים רחבות ונוחות.

שביל המצוק מתאים יותר לרוכבים מקצועיים כיוון שהוא מכיל סינגלים. אורכו כ-10 ק"מ והוא מגיע אף למעין עין צור.

בסרטון הבא תוכלו להתרשם ממסלולי האופניים בשמורת רמת הנדיב:

רמת הנדיב – איפה אוכלים?

מסעדת מטעים רמת הנדיב

מטעים הינה מסעדה חלבית בלב פארק רמת הנדיב. המסעדה נמצאת בסמוך לכיכר ראשית השבילים – נקודת היציאה למסלולי הטיול בשמורה. המסעדה משתמשת בחומרי גלם עם חיבור לאדמה ולסביבה ושמה דגש על בריאות. מה שאני אוהבת במטעים הוא הסמיכות שלה לפארק השעשועים. תוכלו לשבת להנאתכם בשמש הנעימה, ללגום קפה בעוד הילדים מתרוצצים בחורשה הסמוכה בין מתקני הפארק. החיסרון היחידי הוא שהיא לא פתוחה בימי שבת.

ויוינו מול זכרון

ויוינו האיטלקית – מטעמים מהמטבח האיטלקי. פתוחה בשישי – שבת אך חובה להזמין כמה ימים מראש. ממליצה בחום!

קפה בגולף - קיסריה

קפה בגולף הינה מסעדת הבית של גולף קיסריה. המסעדה משקיפה על מגרשי הגולף הירוקים ומגישה ארוחות בוקר וברנץ' חלביות. פתוח בשישי – שבת אך מומלץ להזמים מקום מראש.

פארק השעשועים ברמת הנדיב

גן שעשועים עם מתקנים מיוחדים. מתאים לבילוי של לפני טיול או אחרי או בזמן שאתם נהנים עם כוס קפה במסעדת מטעים שסמוכה אליו. המיקום של פארק השעשועים יזכה אתכם בבריזה נעימה גם בימי הקיץ החמים.

פוסטים נוספים ומידע על זכרון יעקב והסביבה

לינה מומלצת באזור

מעונינים ביעוץ ותכנון טיול בהתאמה אישית לארץ או לחו"ל?

לפרטים לחצו כאן

מוזמנים לעקוב אחרי גם בפייסבוק ובאינסטגרם

9 thoughts on “רמת הנדיב – פנינה יפיפייה של טבע עוצר נשימה

  1. אחלה פוסט. שתי הערות ברשותך : מסעדת מטעים מופעלת ע"י אנשים עם צרכים מיוחדים, כך שיש בה ערך מוסף חוץ מהאוכל הטעים. הערה שנייה – מרמת הנדיב יוצא מסלול נוסף למנצור אל-עקב שהיא בעיני אחת התצפיות היפות שיש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

רוצים להמשיך לטייל עם חלום של טיול?​

איך בא לכם לטייל איתי?
הזמנת מלונות
Booking.com
הזמנת רכב
חפש השכרת רכב
פוסטים נבחרים