סקוטלנד

סקוטלנד שלנו!

האי סקאי SKYE תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד

חזרנו לפני 4 ימים משבועיים בסקוטלנד. איך לומר זאת, קשה לחזור לשיגרה הרגילה אחרי שבועיים עמוסים בנוף דרמטי ועוצר נשימה של הרים גבעות ועמקים, אינספור אגמים וחופים מפורצים ואנשים חמים ואדיבים.

אז איך הגענו לסקוטלנד?

לאחר טיול מיוחד במינו בפירנאים הספרדיים והצרפתיים שכלל המון מסלולי הליכה חיפשנו משהו שלא “ירד ברמה” של העוצמה. לפני כמה שנים קראתי את הבלוג של מיקהמיקה עם הבית על האגם והנופים המדהימים וזה לא יצא לי מהראש. אחרי קריאה נוספת בפורום החלטנו ללכת על סקוטלנד.

פרטים טכניים:

כרטיסים באיזיג'ט למנצ'סטר הוזמנו כ 11 חודש מראש למשך שבועיים.

לינות: הלוך וחזור: שדה תעופה מנצ'סטר.

אדינבורו: 2 לילות.

אבימור: 3 לילות.

סקאי: 3 לילות.

עמק גלאנקו: 3 לילות.

איזור סטירלינק: 1 לילות. (קיצור הדרך למנצ'סטר מעמק גלאנקו ומתן אפשרות למעבר

באיזור האגמים).

תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד
עמק בן נביס תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד

יום שני הגיע, מתייצבים בטרמינל 1. כבר שמגיעים מתבשרים שהטיסה נידחתה מתשע בערב לעשר וחצי. מזל שהזמנו את הרכב רק לבוקר והמלון בשדה תעופה. בעשר וחצי מגיעים ל gate ומגלים שהטיסה בוטלה!! הסתבר שהמטוס של איזי ג'ט נחת נחיתת חירום בבולגריה בגלל מצב רפואי. ייקח זמן עד שיגיע לארץ, עוד לא ידוע מתי. מהרגע שיגיע יש חוק שצריך להמתין 13 שעות כדי לתת לצוות מנוחה. אני לא צריכה לתאר את ההלם והשוק שהיינו. רכב שהוזמן, שרשרת של מלונות ונזק של איבוד יום טיול!. בנתיים הסיעו את כולם לטרמינל 3 לאסוף את המזוודות וחילקו אותנו למלונות. בדרך למלון קיבלנו את הבשורה שהטיסה תצא למחרת בשעה 17:00. Sad

הלכנו לישון אחרי 3:00 בלילה, אחרי שקיבלנו חדר במלון שלא היה ערוך לכמות של נוסעים ושליחת מיילים למלונות ולאויס.

למחרת הגענו שוב לטרמינל 1, עברנו הכל מחדש והתייצבנו ב gate בחמש כדי להתבשר שהצוות לא הגיע ותקוע בפקקים. רק בשש הצוות הגיע והחל לנקות את המטוס. בשבע נכנסנו למטוס ורק בשמונה המראינו. יום מתסכל ומייאש.

המסקנה שלי: יכול לקרות בכל חברה אך אני מאמינה שבחברות הגדולות היו שולחים במהרה צוות ומטוס חלופי ולא יוצרים דחייה של 24 שעות בטיסה. אני אישית בעתיד אעדיף לא לטוס בלואו קוסט בטיול משפחתי באוגוסט.

יום 1

קמנו מוקדם ומיד הלכנו לקחת את הרכב בתיקווה שאויס לא נתנו אותו כבר למישהו אחר. יצאנו לדרך לכיוון אדינבורו מנסים לחשוב איך לדחוס יום וחצי לחצי יום 🙂 . אחרי נסיעה עם מעט עצירות הגענו לאדינבורו. המלון שהוזמן היה Cairn Hotel- Part of the Cairn Collection. ממוקם במרכז במחיר יחסית זול לתקופת הפסטיבל. מיהרנו להתארגן וללכת להנות מחצי היום שנותר לנו. הילדים כבר היו עייפים מכל תלאות היומיים האחרונים אך השתדלנו להנות כמה שאפשר, לשים את תקרית איזיג'ט מאחורינו ולהתחיל סוף סוף בטיול. פסטיבל הפרינג' השאיר טעם של עוד! הכל מאד ססגוני, אוירה מעולה והופעות ממש מגניבות. מומלץ מאד להגיע לאדינבורו בתקופה הזאת.

אדינבורו פסטיבל פרינג' תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
אדינבורו פסטיבל פרינג' תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
אדינבורו תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
אדינבורו פסטיבל פרינג' תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
אדינבורו פסטיבל פרינג' תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד

יום 2:
קמנו בבקר והתלבטנו האם “לגנוב” עוד כמה שעות עבור אדינבורו בגלל היום שנאבד..לבסוף החלטנו לחתוך כאן את רצף הדחיות ולהמשיך בתוכנית המקורית.
יצאנו לדרך לכיוון אבימור.
עצרנו בדרך בעיירה המתוקה פיטלוכרי לצפות בסכר החשמל וסולם הדגים. בשנות הארבעים של המאה הקודמת, חברת החשמל המקומית בנתה תחנה הידרואלקטרית וסכר לאורך נהר טאמל (Tummel) העשיר בדגי סלמון. על מנת לא לפגוע במחזור החיים של הסלמונים נבנה סולם דגים העוזר להם לעבור את המיקטע של הסכר.

פיטלוכרי סקוטלנד

התחנה הבאה היתה תצפית queen view. סטייה קטנה מהכביש הראשי לטובת קטע נסיעה בכביש צר מאד אך יפיפיה בתוך יער לאורך נהר טמל שלבסוף מגיע לתצפית מדהימה על אגם טמל. תצפית יפיפיה ומדהימה ממש שהיתה אהובה במיוחד על המלכה ויקטוריה והמשקיפה על כל לוך טמל המקסים.

משם המשכנו למפלי ברואר. סוף סוף טיול טבע. מסלול מעגלי מאד יפה וקליל, הליכה בשביל בתוך יער צמוד לנהר, עולים ל-2 גשרים ומפלים ולאחר מכן יורדים מהגדה השניה. מומלץ מאד!
הילדים בשלב זה כבר רצו מאד להתמקם למלון וכבר הערב התקרב (למרות האור שנישאר עד מאוחר) לכן נסענו ישירות למלון שבו לנו בשלושה לילות הבאים. Coylumbridge Hotel. מומלץ מאד למי שמגיע עם ילדים: בריכה מקורה, חצר מגניבה עם מתקנים, משחקיות לקטנים יותר, פארק טרמפולינות (בתשלום), השכרת אופניים וכו. אנחנו נהנו בו מאד.

סקוטלנד תכנון טיול
סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית משפחות

יום 3:

סוף סוף לא צריך לארוז למלון חדש ואפשר לצאת לטייל ברגוע!

יצאנו לרכיבת אופניים ישירות מהמלון לכיוון לוך Eilein. הקפנו את האגם המקסים ועצרנו בכל מיני נקודות יפות בדרך להנות מהנוף. כמובן שאפשר לעשות זאת גם רגלית, ישנה חניה סמוכה לאגם.

לוך Eilein סקוטלנד
לוך Eilein סקוטלנד
לוך Eilein סקוטלנד

חזרנו למלון, בנתיים בזמן שהתארגנתי להמשך היום הילדים ניצלו את הזמן לקפוץ בפארק הטרמפולינות שסמוך למלון ולשחק עם הכלבי קוקר ספנייל של הבעלים Smile

נסענו ל RZSS Highland Wildlife Park – ביתו של אוסף חיות שפעם הסתובבו פה באופן חופשי. איילים, סוסים לבנים, דובים חומים, זאבים, חתולי בר ואפילו ביזון שרעו פעם באופן טבעי בחלק זה של סקוטלנד. היום אפשר לראותם בביטחון דרך חלונות המכונית בנסיעה בתוך הפארק. נירשמה התלהבות רבה בחלק של הספארי כלומר בחלק שנוסעים עם הרכב. בחלק של הגן חיות עצמו פחות התרשמנו.

סקוטלנד

משם המשכנו למבשלת ויסקי DALWHINNIE. המבשלה, בניגוד לרב האחרות, מקבלת ילדים לסיורים. לא הספקנו לסיור אך כן עשינו סשן טעימות.

מבשלת ויסקי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

יום 4:

קמנו בהתרגשות לקראת אחת האטרקציות השוות של הטיול! היום הולכים ל Zip Trek Adventure Park. מי שלא מכיר זה שעתיים וחצי של אומגות . חשוב לציין שיש להזמין מקום מראש כשנוסעים ביולי אוגוסט לפחות שבוע שבועיים קודם. מגיעים, מקבלים את כל הציוד המתאים ויוצאים לדרך בהליכה לתחנה הראשונה. יש הליכה לא קטנה בעליה אך עם נוף מדהים. בתחנה הראשונה המדריכה מסבירה כיצד מתחברים ואיך גולשים ועושים אימון על יבש. הקבוצות בגודל של 12 איש מקסימום והכל מאד מאד מיקצועי. בן השמונה שפחד לגלוש מתגלה כגיבור אמיתי! יוצאים לדרך. המיקטעים של האומגה מעל ואדי מקסים ומיוער שנהר זורם באמצע, מקסים! מתרגלים די מהר ומאד כיף. לצערינו הרב את המיקטע האחרון ההכי ארוך לא עשינו כיוון שהתחילה רוח חזקה וזה לא היה בטיחותי. מהתחנה האחרונה שוב חוזרים ברגל. האטרקציה נירשמה כאחת השוות בטיול.

Zip Trek Adventure Park סקוטלנד
Zip Trek Adventure Park סקוטלנד

לאחר מנוחה קצרה מחליטים ללכת למוזיאון הפתוח של ההיילנדס. בדרך למוזיאון עוברים במסלול הפסלים ליד לוך אינש.https://www.walkhighlands.co.uk/cairngorms/lower-feshie.shtm l

מסלול חמוד מאד. לא הייתי נוסעת במיוחד אך אם הוא בדרך מומלץ לקפוץ לשם. לא יותר משעה הליכה.

Frank Bruce Sculpture סקוטלנד

ממשיכים למוזיאון הפתוח. בכניסה מתבקשים "לתת" תרומה למקום או לקנות תוכנייה. המקום מתפרש על שטח שמעל ק"מ ומתחלק ל-2 חלקים, האזור של שנות 1900 והאזור של שנות 1700. הילדים מאד התלהבו מהבית ספר של פעם. היתה שם ממש מורה בלבוש של פעם שנתנה משימת כתיבה שבוצעה עם עט דיו. לבית ספר ישנה חצר עם משחקים של פעם. ניתן להכנס לבתים מלפני 100-200 שנה, להסתובב בחצר של חווה , לקנות בחנות סוכריות, לראות איך ניראה בית דואר ועוד ועוד.

המוזיאון הפתוח תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
המוזיאון הפתוח תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד

יום 5:

נסיעה ארוכה לפנינו לאי סקאי. יצאנו מלאי התרגשות לדרך לקראת החלק האמיתי של הטיול. מבחינתינו איזור אבימור היה הקדמה לקראת החלק היותר מיוחד בטיול. אחרי קריאה מרובה של חומר לפני הטיול החלטתי לוותר על הביקור בלוך נס. רשימת המקומות המדהימים בסקוטלנד אינסופית ולא התרשמתי שזה דוקא מקום חובה. לכן, נסענו מהדרך שכביכול יותר קצרה לסקאי שלא עוברת בלוך נס. סימנתי לי מראש 2 נקודות התרעננות בדרך שהן: מפלי rogie וטירת איליין דונאן.

התחנה הראשונה, מפלי רוג'י. מסלול מעגלי חמוד ומקסים ביער מהמם, עם פריחה ופיטריות שבאמצע חובר לנהר עם הרבה מפלונים ולבסוף למפלים המרשימים – מפלי רוג'י. מאד אהבנו, עצירה כיפית בדרך.

סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
Rogie Falls סקוטלנד
Rogie Falls סקוטלנד

משם לטירת איליין דונאן. הדרך התחילה כקצת משעממת אך ככל שמתקרבים לאי סקאי הנוף הופך להיות הרבה יותר מעניין ויפה. אין אצלינו הרבה התענינות בטירות ומקריאה שעשיתי הבנתי שאם כבר להכנס לטירה אז כדאי לאיליין דונאן. הטירה הוקמה במאה ה-13 והמקום שבו היא נמצאת, נוף מדהים והשתקפויות במים יוצרים סביבה אוירה מאד מיוחדת. מומלץ מאד.

טירת Eilean סקוטלנד
טירת Eilean תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד

לאחר הביקור בטירה המשכנו לכיוון גשר סקאי ועברנו לאי. מרגע הכניסה לאי הנופים לאט לאט הופכים ליותר ויותר דרמטיים ויוצרים הרגשת וואו אחד גדול. עצרנו בכמה נקודות לצילומים ועצירה טיפה יותר ארוכה ב- Sligachan old bridge. רואים את הגשר מהכביש כבר והוא נמצא במרכז הרי ה-Cullins .מראה מדהים. מתחת לגשר נחל עם חלוקים.

כבר התחיל להיות מאוחר אז והמלון שלנו נמצא עמוק באי בעיירה uig. החלטנו לנסוע ישירות למלון ולהתחיל להנות מסקאי מחר על הבוקר.

האי סקאי סקוטלנד תכנון טיול
האי סקאי סקוטלנד

יום 6:

לפי התחזית ליומיים הקרובים צפוי להיום מזג אויר אפור אך לא גשום ולמחר סערה!!

צריך לנצל היום כמה שאפשר…

יצאנו להקיף את חצי האי טרוטרניש. מ UIG נסענו לכיוון טירת Duntulm. כבר בהתחלת הדרך ניגלו לפנינו מפרצים מדהימים וכמובן הרבה כבשים.

טירת duntulm נמצאת במקום יפה המשקיף על נופו של האוקינוס, בלב כר דשא עליו רועות כבשים בנחת. זה לא באמת טירה כמו שאנחנו מכירים אלא הריסות של טירה ישנה, שננטשה איפשהו בשנת 1700. מגיעים למקום, חונים ממש ליד. יש שער פרות שאפשר לעבור דרכו ואחרי הליכה קצרה מגיעים לאזור ההריסות.

האי סקאי SKYE תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
האי סקאי סקוטלנד
האי סקאי סקוטלנד

משם המשכנו לתחנה הבאה. חוף סטאפין. סטאפין היא עיירת דייגים ולידה מפרץ מאד יפה להסתובב אשר בו נמצאה טביעת כף רגל של דינוזאור. הדרך לסטאפין מדהימה ואנחנו נהנים לעצור לצלם בנקודות רבות. מגיעים למפרץ סטאפין וישר מתחילים בחיפוש מאובן כף הרגל של הדינוזאור. זוג שכבר עשה סיבוב במקום עוזר לנו להגיע אליו. אין סיכוי שהיינו מוצאים בלי העזרה. בלי קשר למאובן, חוף סטאפין היא נקודת עצירה מהממת שמאד מומלצת.

חוף סטאפין דינוזאור סקוטלנד
חוף סטאפין דינוזאור סקוטלנד

ולנקודה הבאה – מפלי קילט. קילט- החצאית של הסקוטים. מצוק גדול שנופל אל הים המקיף את האי, אבל בגלל אופיו הוולקני, הוא קפא בצורת קפלים, מכאן שמו.

מפלי קילט הוא מפל היורד אנכית מהצוק לכוון הים. מפלי קילט מפורסמים ביופיים. במקום כמובן הרבה תיירים אך עדיין שקט ורגוע מאד, סקוטי שמנגן בחמד חלילים ונוף מיוחד במינו.

האי סקאי Kilt Rock סקוטלנד

הגיע הזמן למסלול רגלי – נסענו לכיוון האולד מן סטור.

זהו סלע בזלת ענקי בערך בגובה 50 מ' שמאוד בולט באזור. הסלע נוצר בעקבות מפולות עתיקות. המסלול אליו הוא אחד היפים בסקאי. לאורך המסלול נשקף נוף מהמם, של הים, אגמים מסביב, סלעי ענק ואי שנמצא ממול.

https://www.walkhighlands.co.uk/skye/old-man-of-storr.shtml

הגענו עד לגובה הסטור אך לצערינו לא יכולנו להמשיך לתצפית הגבוהה יותר כיוון שלבן הגדול היה שיפשוף רציני ברגל ולכן נחנו קצת בנקודה הגבוהה וירדנו חזרה.

אולד מן סטור סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
אולד מן סטור סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
אולד מן סטור סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

משם המשכנו לפורטרי, העיירה המרכזית בסקאי. הנמל של פורטרי קטן ומקסים. בתים צבעונים שמגיעים עד המים, ספינות דיג עוגנות בנמל, וסירות קטנות באות ועוזבות את המזח. רחובות העיר המטפסים מן המים למעלה מלאים בחנויות יפות. לאחר הפסקת גלידה בנמל שמנו פנינו למסלול קצרצר בתוך פורטרי שניקרא the lump. המסלול קל וקצר ומאד יפה. במסלול ניתן לראות את עצי האורן הסקוטי וארנבונים אם שומרים על שקט 🙂 המסלול מקיף את הגבעה שליד בית החולים ויוצא ליד הרויאל בנק. ראינו ארנבת אחת ונוף מהמם של מפרץ פורטרי.

פורטרי סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

בגלל שמחר צפויה סערה sad החלטנו לחזור ל uig ולהספיק גם את עמק הפיות שנמצא ממש סמוך למלון שלנו.

הילדים כבר היו עייפים מכל היום אז עצרנו להתרעננות במלון ואז לעמק הפיות. עמק הפיות, אחד המקומות הכי מיוחדים באי, הוא מלא בגבעות ירוקות, אגמים , מלא כבשים ומעגלי אבנים. אתן לתמונות משם לדבר בפני עצמן.

עמק הפיות סקאי תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד

יום 7:

קמנו בבקר ליום סגרירי, אפור ומטפטף. לפי התחזית גשום וסוער. יצאנו לדרך לכיוון טירת דנבגאן כדי לעשות את השייט למושבת כלבי הים. רבע שעה לפני הפתיחה בעשר כבר היה תור ארוך בחוץ. קנינו את הכרטיס המשפחתי לטירה ומיהרנו למזח כדי לקנות כרטיסים לשייט. לא חיכינו הרבה ועלינו לסירת המנוע הקטנה. המשיט מקרב למושבות כלבי הים וניתן לראות אותם ממש מקרוב. הילדים מאד התלהבו וביקשו תיעוד בכל אמצעי צילום אפשרי Smile. היה ממש ממש קפוא בגלל המזג אויר וכל הזמן טיפטף. אך זה לא גרע מהחוויה. כשסיימנו את השייט הגשם התחזק וכבר היה לא נעים. לפי התוכנית היינו אמורים לנסוע לעשות את מסלול של נסט פוינט אך הגשם היה ממש מפריע ולא נעים. החלטנו בנתיים עד שהתבהרו הענינים להכנס לטירת דנבגאן לסיור. כשסיימנו עדיין היה מאד גשום אז עשינו סיבוב בגנים של הטירה. מומלץ מאד! גנים מקסימים ומושקעים ומאד נעים להסתובב בהם, מאד נהננו. עדיין גשום…מה עושים? מתלבטים מתלבטים ולבסוף מחליטים ללכת לשבת בבית קפה לצהריים ולדחות את ההחלטה. 

טירת דנבאגן כלבי ים סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
טירת דנבאגן כלבי ים סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
טירת דנבאגן כלבי ים סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
טירת דנבאגן סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

לאחר הפסקת מאפינס אוכמניות עדיין גשום מאד, מחליטים לשוב למלון ולצערינו לותר על התוכניות לאותו יום שכללו את נסט פוינט וקורל ביץ'. בדרך חזרה נסענו בדרך נופית עקיפה שהומלצה פה בפורום. דרך צדדית עם מעט תנועה חוצה את חלקו הצפוני של האי סקיי, הדרך יפה מאוד אך מעט צרה. עוברים בנוף מהמם של פנים האי, מצוקים מרבדי דשא וכבשים. מספר הדרך B855 והיא מקשרת בין Bracadale ל Portree. גם בהמשך הטיול באיזור גלאנקו נעזרנו בדרכי הנוף המהממות בימים גשומים לטיול רכוב. הנופים בדרכי הנוף הללו הרבה יותר מיוחדים מנסיעה רגילה בכבישים הראשיים ורצוי מאד לשלבן בטיול. לקראת סוף הדרך נוף , ממש קרוב כבר לפורטרי, ניתקלנו ב A.C.E Target Sports.

http://www.ace-skye.com/

זהו מקום ממש מגניב שמציע פעילויות כמו קליעה למטרה, ירי ברובה אויר, זריקת גרזנים וכו כו. הילדים מאד רצו להתנסות בירי ברובה אויר אך הכל היה כבר booked לאותו יום. מאד התרשמנו מבעל המקום ובכלל מהמקום אז נירשמנו למחרת לשעה עשר, בדיוק בדרך שנעזוב את האי.

האי סקאי תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד

הגשם המשיך והמשיך אז מפורטרי נסענו ישירות למלון שלנו ב uig. ניצלנו את הזמן לכביסות, משחקי קופסא, קריאה ואפילו קצת ספורט.

הנוף למפרץ UIG ותמונות מהמלון:

UIG סקאי סקוטלנד
UIG סקאי סקוטלנד
UIG סקאי סקוטלנד

יום 8

היום עוזבים את סקאי ועוברים לאיזור גלאנקו. הרגשתי קצת תחושת פיספוס בגלל החצי יום גשם שבגללו הפסדנו עוד כמה מקומות יפים באי. אך שאר בני הבית כבר היו בהתלהבות לקראת סשן הירי ברובה אויר.

הגענו A.C.E Target , בהתחלה הגברים במשפחה devil עברו הדרכה ואז התחילו תכלס להנות. היתה פעילות מאד מוצלחת ומיקצועית ואפילו הבן 8 נהנה מאד והצליח מאד!

ירי רובה אויר סקאי סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

המשכנו בדרכינו הארוכה לכיוון גאלנקו. מזג האויר היה הפכפך וקוויתי שנגיע לאיזור יהיה מתאים יותר לטייל. ראיתי שעל הדרך אנחנו עוברים ב nevis resort אז כיוונו לעצור שם כדי לעלות ברכבל למעלה ולעשות את אחד המסלולים המומלצים. כשהגענו למקום הסתבר שהרכבל בשיפוצים sad , החלטנו משם לנסוע ל neptunes staircase. במקום ניתן לראות כיצד התגברו על הפרשי גבהים כשהקימו את התעלה הקלנדולית (התעלה מחברת את פורט ווילאם עם אינברנס כך שלא צריך להקיף הכל דרך הים הסוער). הספינה נכנסת לתא, התא מתמלא מים, הספינה עולה ו……….עוברת לתא הבא. כך עד שהיא מגיעה לגובה הנהר “העליון” ואז ממשיכה בשייט.

פורט ויליאם Neptune's Staircase סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

מסלול נוסף שהיה בדרך ל b&b הבא הוא מפלי אינריצ'י.

https://www.walkhighlands.co.uk/fortwilliam/inchreefalls.sht ml

בגלל הנסיעה המרובה באותו יום החלטנו לעשות את המסלול האדום והירוק יחד כדי קצת ללכת ולהרגיש את הטבע. מסלול מאד חמוד ולא קשה. ראינו הרבה פיטריות בצבעים שונים סנאים ומפלים יפים וכמובן נוף מהמם של לוך linnhe.

כבר היה מאוחר אז נסענו משם ישירות ל b&b הבא. b&b משפחתי מאד, נעים ונקי –http://www.pineapplehouse.co.uk/

מפלים מים סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
מפלים מים סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
מפלים מים סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

יום 9:

התחזית לשהות שלנו בגלאנקו לא ניראית משהו frown..לכן כשראינו שהחצי יום הראשון מבשר מזג אויר יפה החלטנו לנצל את הבוקר לטיול בעמק בן נביס למפלי סטילס ואחריו, בחצי יום השני שניראה קצת גשום, לנסוע לאובן כדי לראות את משחקי ההיילנדס. מבחינת ק”מ זאת לא התוכנית האידיאלית כיוון שעמק נביס הוא 40 דקות צפונה מה b&b שלנו ואובן 40 דקות דרומה.

עמק נביס נמצא ליד העיירה פורט וויליאם. הכניסה לעמק נביס מרשימה ודרמטית ביותר! העמק מפורסם בסקוטלנד ובו בוצעו הצילומים לסרט "לב אמיץ" וגם סצנות מהארי פוטר. הטיול למפלי סטילס הוא טיול טבע מדהים. הטיול הוא של שעה וחצי במסלול קל – בינוני. תחילה הולכים בתוך קניון מדהים עם מפלים ומים זורמים מכל עבר ובסוף המסלול העמק נפתח ומגיעים למפלים הנקראים Steal Falls.

המפלים נמצאים מהעבר השני של הנהר. קיימת אפשרות לעבור לצד השני של הנהר ולצלם מקרוב יותר באמצעות גשר של כבלים העובר את הנהר. בן ה-10 הגיע גבולית לכבלים, אז החלטנו לא לנסות לעבור. חוזרים לחנייה באותה דרך מדהימה. בסך הכל כשעה וחצי עד שעתיים בנחת.

משם מיהרנו לאובן להספיק להנות מעט ממשחקי ההילנדס.

עמק בן נביס תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
עמק בן נביס סקוטלנד
עמק בן נביס מפלי סטילס סקוטלנד
עמק בן נביס מפלי סטילס סקוטלנד
עמק בן נביס סקוטלנד

משחקי ההיילנד נערכים בכל שנה בין החודשים מאי לספטמבר, בכל סוף שבוע (שבת וראשון), במספר עיירות באיזור ההיילנדס (Highlands). המשחקים כוללים, לרוב, תחרויות של ריקוד ההיילנדס המסורתי, תחרויות ריצה, מופע של תזמורת סקוטית ועוד. החלק המעניין ביותר בשבילנו היה ה"משחקים הכבדים" שכוללים, בין היתר, תחרויות של הדיפת כדור אבן, יידוי פטיש, הפיכת קורת עץ וזריקה לגובה של משקולת.

הגענו לאובן ומצאנו חניה במהרה להפתעתינו. הספקנו להגיע כשעתיים לפני הסיום, הסתבר כמספיק מעל ומעבר. היתה אוירה ממש מגניבה וכיפית. נהננו מאד. כשעזבנו החלטנו לעצור לגלידה בנמל של אובן.

היילנדס גיימס סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
היילנדס גיימס סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
היילנדס גיימס סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית
היילנדס גיימס סקוטלנד תכנון טיול בהתאמה אישית

בדרך חזרה ל b&b החלטנו לחזור לא בדרך הישירה הראשית אלא בדרך צדדית שעוברת בתוך שמורת טבע GLADRUM WOOD ובפורט appin. הדרך לאורך LOCH CRERAN וניתן לראות ממנה גם את טירת סטקר. דרך מקסימה!! ראינו גם פרות שעירות סוף סוף. היה יום מוצלח ביותר!!

אפין תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד
תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד
תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד

יום 10:

קמנו ליום גשום מאד וילד עם כאבי בטן. לאחר ארוחת הבוקר ומחשבה ארוכה החלטנו להשאיר את בן ה-10 בחדר (המלון היה מאד מאד משפחתי) עם נייד ולנסוע עם בן ה-8 לביקור ב SCOTTISH SEA LIFE SANCTUARY. ההחלטה הסתברה כטובה כיוון שבן ה-10 ישן בנתיים וקם כמו חדש. בנוסף הגשם לא הפסיק ולא היה אפשרי לטייל בטבע. האקווריום נחמד מאד לביקור קצר. הוא יושב על חוף מהמם. ראינו דגים מיוחדים ומופע כלבי ים. מתאים מאד ליום גשום. 

אקווריום סקוטלנד

משם חזרנו לאסוף את בן ה-10 והחלטנו שעד שלא יתברר אם תהיה הפוגה בגשם, ניסע לטייל בעמק Glen Etive. זהו טיול רכוב של 11 ק”מ לכיוון (הלוך ושוב). מדובר בכביש צר בו הנסיעה אפשרית רק לרכב אחד, בדרך נופית משגעת, בסיומו מגיעים ללוך אטיב. הדרך יפהפייה, צבאים אדומים משוטטים, והרבה בעלי חיים אחרים ונחל זורם לצד הדרך. הילדים קצת קיטרו לקראת הסוף כיוון שהנסיעה מאד איטית ולוקחת זמן. מהרגע שניכנסנו לעמק הגשם פסק. ברגע שיצאנו מעמק Glen Etive הגשם חזר wink.

גלן אטיב סקוטלנד
גלן אטיב סקוטלנד בנית תכנית טיול בהתאמה אישית מובנית ומפורטת
גלן אטיב סקוטלנד בנית תכנית טיול בהתאמה אישית מובנית ומפורטת

מעמק Glen Etive נסענו לאגמון גלאנקו. למרות שטיפטף “הימרנו” על המסלול כי זה מסלול קליל וקצרצר מאד. כשהגענו לחניה לא ירד גשם אך הוא שוב חזר במהלך ההליכה. הגשם הפריע אז החלטנו לא להאריך למסלולים הארוכים יותר ורק להקיף את האגמון. האגמון מקסים גם בגשם,הרבה ציפורים , ברווזים והשתקפויות במים.

אגמון גלנקו סקוטלנד
אגמון גלנקו סקוטלנד

די נמאס לנו מכל הגשם והרטוב וחיפשנו מסעדה לארוחת ערב מוקדמת בבלכוליש בדרך חזרה ל b&b. כשהגענו לחנית המסעדה ראינו שהתבהר והמסעדה היתה עדיין סגורה, אז יצאנו לטיול קצרצר ליד loch leven מבלכוליש. מסלולון קצרצר ומקסים. 

לוך leven סקוטלנד

יום 11:

היום עוזבים את גלאנקו אבל קמנו בבקר למזג אויר הכי יפה שהיה בטיול!!!

איך אפשר ל”בזבז” יום כזה רק על נסיעת מעבר. יצאנו לדרך לכיוון מסלול העמק הנעלם בעמק גלאנקו.

המסלול יוצא מתצפית שלושת האחיות בעמק. מסלול ההליכה הוא מסלול מעט מאתגר אבל שווה ומיוחד. המסלול ברובו לצד נחל זורם ויש לו חלק נכבד שלא בשביל מסודר ונוח אלא טיפוס על סלעים. כמו כן יש נקודה של חציית הנחל. מהחנייה המסודרת על הכביש (A82) יורדים לכיוון הנחל, עוברים על פני גשרון ופונים חצי שמאלה ומתחילים לטפס בשביל בין האחות השנייה והשלישית. לאחר עלייה מעט מפרכת נגלה בשיא תפארתו העמק הנעלם. המסלול הוכתר כאחד המסלולים השווים ביותר בחופשה. הילדים מאד אהבו את האתגר שבו.

בלכוליש תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד יעדים לטיול
עמק גלנקו תכנון טיול בהתאמה אישית לסקוטלנד
לוך leven סקוטלנד
עמק גלנקו glencoe תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
העמק הנעלם glencoe סקוטלנד
העמק הנעלם glencoe סקוטלנד

לאחר אינסוף תמונות של עמק גלאנקו ביום מדהים התחלנו בנסיעה לכיוון Dunblane. Dunblane נבחרה כנקודת הלינה הבאה כד לחלק את הדרך חזרה למנצ'סטר. אך מכיוון שהיה מזג אויר כלכך יפה החלטנו להאריך את הנסיעה ולהגיע ל Dunblane דרך איזור האגמים – לוך לומונד. עצרנו בדרך בעיירה היפה לוס עם הבתים הקטנים היפים. הילדים התאווררו שם קצת בגן משחקים. בהמשך הנסיעה הכביש השקיף על טירת סטירלינג היפה. ב Dunblane ישנו במלון הילטון מהמם והילדים הספיקו לנצל באותו יום גם את הבריכה שלו.

לוך לומונד Lomond תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
לוך לומונד תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
לוך לומונד Lomond תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
לוך לומונד תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
טירת סטירלינג סקוטלנד

יום 12:
שוב גשם גשם. החלטתי להספיק לבקר בחזור בפסלי הסוסים בפלקירק. הם מונומנט ענק שתכנונו נמשך קרוב לשבע שנים והקמתו נמשכה קרוב לשנה. שני ראשי סוסים בגובה 30 מטרים כל אחד, מהווים מחווה גרנדיוזית לסוסי העבודה שהיוו כלי חשוב בתעשייה ובתחבורה באזור זה שבמרכז סקוטלנד במהלך המאה ה 19. הביקור היה חוויה גם לנו וגם לילדים. משם המשכנו למעלית הסירות. זוהי טכנולוגיה חדישה המעלה כלי שייט לגובה של 25 מטרים. הגלגל מעלה את הסירות באוויר לגובה רב ומאפשר להן לעבור בין התעלות, שמצויות בגבהים שונים. בגלל הגשם האטרקציות במקום לא עבדו אבל כן היה ניתן לראות כיצד מעלית הסירות עובדת.

המשכנו בנסיעה ישרה למנצ'סטר במטרה לבקר בקניון טרפורד. אך לצערינו שהגענו גילינו שהוא ניסגר מוקדם מהרגיל בגלל יום ראשון.

גלגל פולקרק תכנון טיול בהתאמה אישית סקוטלנד
Kelpies סקוטלנד

אז זהו…ניגמרה עוד חופשה מיוחדת ומדהימה! מדינה יפיפיה, עם הרבה מים מכל הכיוונים, נופים מדהימים שמפתיעים בכל איזור כל פעם מחדש. אנשים אדיבים ונחמדים. מסלולי טבע עשירים מכל הסוגים, כבשים ואיילים וכלבי קוקר ספנייל חמודים Smile אין ספק שסקוטלנד השאירה אצלינו טעם של עוד.

כעת למסקנות:

טיסות:

כמו שכבר כתבתי, אם הכוונה היא לעשות טיול ארוך בסקוטלנד, לדעתי מומלץ להגיע עם קונקשיין לאדינבורו או לאינברנס (תלוי היכן רוצים להתחיל). יש המון המון נסיעות בטיול עצמו כך שהנסיעה הלוך וחזור ממנצ'סטר שלוקחת 4 שעות עד דרום סקוטלנד מאד מיותרת לטעמי.

איזורי טיול:

הכל כמובן היה מקסים ושונה אחד מהשני. אך לדעתי איזור אבימור הוא הפחות מיוחד מכל האיזורים שהיינו. הרבה נאמר בפורום שהאיזור הזה כיפי לילדים כיוון שיש בו הרבה אטרקציות. זה מאד נכון והיום שעשינו אומגה שם היה אחד המוצלחים אך הטיול בסקוטלנד הוא טיול טבע נטו ואטרקציות שמשתלבות בטבע אפשר למצוא גם במקומות האחרים למשל:

בסקאי: רכיבת סוסי פוני, שייט לצפייה בכלבי ים, ירי ברובה אויר…

בגלנקו: פארקי חבלים, השכרת אופניים, סגווי, אקווריום ימי, שייט בכל מיני סוגי סירות, רכיבת סוסים.

בנוסף הבילוי בהיילנדס גיימס היה מאד מוצלח מצד הילדים. מאד נהנו.

כמובן שגם איזור האגמים שופע באטרקציות ומסלולי טבע. אנחנו רק חלפנו בו אבל הוא מקסים!

מבחינתינו הטבע והנופים היו בשיאם באיזור סקאי ובאיזור גלנקו ועמק נביס.

אני חושבת שהיה נכון יותר לא להתפרס כלכך ולעלות לאבימור צפונה, אלא במקומו לעצור באיזור האגמים ולהמשיך לגלנקו וסקאי. להשאיר את איזור אבימור לטיול באיזורים הצפוניים יותר של סקוטלנד כמו אורקני ואולפול.

רוצים גם לטייל בסקוטלנד עם תכנון טיול מותאם אישית?

התקשרו 052-2223023

One thought on “סקוטלנד שלנו!

  1. תודה רבה שחלקת איתנו את המסלול ואת התובנות שלך מהטיול שעשיתם. מתכנן להגיע לסקוטלנד בקיץ הבא וסיפור המסע שלכם היה נקודת התחלה מצוינת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *